Odkrywamy skarby Ziemi Miechowskiej 14 grudnia 2015 roku uczniowie klas I – VI Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach udali się na wycieczkę do Miechowa. Młodymi turystami opiekowały się panie: Beata Karoń, Anna Kmita, Anna Miśkiewicz i Elżbieta Żórawska – Dobrowolska.
,,Bartoszowi rzekł Naczelnik,
że jest chłopem chwackim –
chłopem tobie więcej nie być!
– więc zwię cię – Głowacki!”
Najpierw młodzież odwiedziła znajdujące się na terenie wsi Janowiczki pole bitwy pod Racławicami. 4 IV 1794 roku wojska polskie z Tadeuszem Kościuszką na czele pokonały Rosjan dowodzonych przez generała Tormasowa. Do sukcesu powstańczych oddziałów wyraźnie przyczynili się uzbrojeni w kosy chłopi. To ich brawurowy atak, poprowadzony przez samego Kościuszkę, przełamał szyki wroga i spowodował przejęcie całej rosyjskiej artylerii. Do legendy przeszła brawura Wojciecha Bartosa, który podobno zgasił czapką zapalony już lont armaty. 4 dni później włościanin z Rzędowic został nobilitowany. Jako chorąży Głowacki uczestniczył potem w kolejnych potyczkach insurekcji. Sam Kościuszko założył po bitwie pod Racławicami chłopską sukmanę, bowiem zgodnie z wojskową tradycją dowódca ubierał mundur oddziału, który najbardziej wsławił się w walce. Ta plenerowa lekcja historii odbyła się w szczególnym otoczeniu. Otóż uczniowie zgromadzili się pod pomnikiem bohaterskiego Bartosza Głowackiego. Zaś na wzgórzu nieopodal wznosił się kopiec ,,Naczelnika w sukmanie”.
,,Gryf do nieba sięgał, ale barw nie tykał.
Cudny twór złotą miał szyję i głowę,
A reszta ciała była barwy mlecznej,
Z którą się zlały barwy purpurowe.”Potem młodzi turyści pojechali do Miechowa. Drugim punktem programu wyjazdu była wizyta w Muzeum Ziemi Miechowskiej. Placówka działa od 3 lat. Jej siedziba mieści się w wyremontowanym Zamku Generałów zakonu bożogrobców. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i pod opieką przewodników rozpoczęli zwiedzanie. Na pierwszym piętrze znajduje się wystawa archeologiczna, która wzbudziła w młodzieży szczególne emocje. Okazało się, że większość eksponatów pochodzi z iwanowickich wykopalisk prowadzonych na wzniesieniach Góra Klin i Babia Góra. Uczestnicy wyjazdu poznali między innymi rytuały pogrzebowe z okresu wczesnego brązu i z wczesnej epoki żelaza. Ponadto dowiedzieli się jak mogło wyglądać życie osadników, którzy zasiedlali ziemie współczesnej Polski jeszcze przed przybyciem Słowian. Później uczniowie przenieśli się na drugie piętro. Podziwiali tam bogatą i cenną ekspozycję szat oraz naczyń liturgicznych pochodzących ze skarbca generała zakonu. Poznali także historię miechowskiego zgromadzenia i jego związek z historią miasteczka. Młodzi turyści dowiedzieli się też, że gryf to nie tylko mityczny stwór, ale również herb, którym legitymował się słynny rycerz Jaksa. Na koniec uczniowie udali się do Bazyliki Grobu Bożego. Najpierw odwiedzili kaplicę z kopią jerozolimskiego grobu Chrystusa. Potem zwiedzili wnętrze świątyni.
,,Czerwone, zielone wiszą obok siebie
i mrugają sobie, jak gwiazdy na niebie.
Wiszą też niebieskie, żółte, fioletowe,
okrągłe, podłużne, a nawet kwadratowe.”
Następnie uczniowie pojechali do miechowskiej Fabryki Bombek Decora. Znowu zostali podzieleni na dwie grupy i pod opieką pracownic zakładu obejrzeli proces tworzenia szklanych ozdób. Pod koniec warsztatów każdy uczestnik wyjazdu własnoręcznie ozdobił okazałego bałwanka. Ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta w sklepiku. Kształty, kolory i zdobienia unikatowych egzemplarzy przyprawiały o zawrót głowy. Wielu uczniów postanowiło powiększyć domową kolekcję choinkowych akcesoriów. Dokonali oni zakupu niepowtarzalnych bombek.
W końcu przyszedł czas na powrót do domu. Uczestnicy wycieczki przywieźli ze sobą cenne wiadomości oraz oryginalne, własnoręcznie wykonane wyroby.
Anna Miśkiewicz